Kalkulačka WHR (Waist Hip Ratio)

Podle WHR indexu (Waist Hip Ratio) porovnáte Váš obvod pasu a boků. Zjistíte, v jakém typu obezity se nacházíte a míru rizika vzniku srdečně-cévních nemocí. Zadejte do kalkulačky obvod Vašeho pasu a boků a dozvíte se, zda může Váš typ postavy skýtat nějaká zdravotní rizika.

cm
cm

hodnota
WHR
0.00

Typy distribuce tuku podle indexu WHR

  Spíše periferní Vyrovnaná Spíše centrální  Centrální riziková
Muži < 0,85 0,85 - 0,95 0,90 - 0,95 > 0,95
Ženy < 0,75 0,75 - 0,80 0,80 - 0,85 > 0,85

 

Periferní typ postavy – znamená, že tuk se v těle hromadí zejména na bocích a zadku, a že obvod pasu je nepoměrně menší než obvod boků – typ postavy hruška. Nejčastější příčinou toho, že Vám WHR index vyšel v tomto rozmezí je genetika. Hubnutí z boků a hýždí je v tomto případě zdlouhavější, protože bojovat proti genetice vyžaduje trpělivost. Dobrá zpráva ale je, že tento typ hromadění tuku většinou není pro zdraví nebezpečný.

Vyrovnaný typ postavy – ve většině případů to znamená, že máte optimální typ postavy, resp., že se Vám tuk ukládá v těle rovnoměrně. Ale to ještě automaticky neznamená, že nemáte nadváhu a že nepotřebujete zhubnout. Příklad: pokud jste žena a máte obvod pasu 76 cm a boků 100 cm, tak WHR index máte 0,76. Ale WHR index máte 0,76 i tehdy pokud obvod pasu máte 100 cm a obvod boků 131 cm.

Centrální typ postavy – znamená to, že obvod pasu je sice menší než obvod boků, ale na břiše se Vám přece jen hromadí o něco více tuku než by bylo vhodné

Rizikový typ postavy – pokud máte WHR index větší než 0,85 (ženy) a 0,95 (muži), znamená to, že se Vám na břiše hromadí nepřiměřeně hodně tuku a to přináší s sebou i zvýšené riziko civilizačních onemocnění. Takže pozor na to. Nejčastější příčina rizikového WHR je špatná životospráva. Takže popřemýšlejte nad tím, zda by Vaše priorita na nejbližší období nemělo být hubnutí

Kdy si dát pozor

Nejvíce ohroženi jsou lidé, kterým WHR index vyšel více než 1 – Vaše břicho, resp. obvod pasu je větší než obvod boků. To už znamená, že vysloveně patříte do skupiny lidí, který jsou rizikoví ohledně civilizačních onemocnění. Takže začněte hubnout. Kdy? Nejlépe ještě dnes.

Výsledek WHR indexu Vám sice naznačí jak na tom Vaše postava je, ale nedokážete si na základě něj určit, kolik potřebujete zhubnout. Nejen proto, že se WHR index vypočítává pouze ze dvou údajů (obvod pasu a obvod boků), ale zejména proto, že nezohledňuje Vaši výšku a váhu.

Riziko kardiovaskulárních a metabolických komplikací obezity podle obvodu pasu (podle klasifikace IOTF)

  Zvýšené riziko Vysoké riziko
Muži > 94 cm > 102 cm
Ženy > 80 cm > 88 cm

 

Pokud výsledek WHR není optimální, objednejte se na konzultaci.

Objednat nezávazně osobní konzultaci – kontaktní formulář

Souhlasím se zpracováním osobních údajů dleNařízení (EU) 2016/679 (GDPR).*

* povinné údaje

5SbsbD33