5. 11. 2017

UPEČ TŘEBA CHLEBA

Fitální podzimní vaření II – Čarujeme se zeleninou – Díl 15.

UPEČ TŘEBA CHLEBA. Chléb patří odedávna k nejzákladnějším potravinám. Navzdory všeobecné oblíbenosti je však jednou z prvních potravin, kterým při dietě učiníme přítrž. Chleba se ale nevzdávejte, jen ho omezte a nahraďte  zdravější formou. I když výběr zdravých chlebů je dneska poměrně široký, není nad to, když si zkusíte upéct ten, který na trhu nenajdete. Tak například tenhle Rajský žitný chléb. Proč rajský? Protože obsahuje ještě dozrávající rajčata, nazývaná „jablíčka z ráje“, a jejich červené barvivo lykopen, které dodává chlebu barvu a chrání naše tělo před volnými radikály. A protože vaše chuťové buňky se ocitnou v ráji.BONUSOVÁ VARIANTA  pro ty, co mají rádi křupavé kůrčičky a patky.

RAJSKÝ ŽITNÝ CHLÉB

CO BUDETE POTŘEBOVAT?

na 1 bochník, asi 12 krajíčků:

½ hrnku rajčatové šťávy

1 lžíce olivového oleje

1 lžička soli

½ lžičky rozemnutého sušeného rozmarýnu (2 lžičky nadrobno nasekaného čerstvého rozmarýnu)

2 utřené stroužky česneku

1 balení droždí

½ hrnku teplé vody (40 – 42 °C)

3 hrnky žitné celozrnné mouky

½ hrnku najemno nakrájených sušených rajčat (osušených od oleje, pokud použijete naložená v oleji)

1/3  hrnku slunečnicových semínek

JAK TO UDĚLÁTE?

Do malého hrnce vlijeme rajčatovou šťávu, ½ hrnku vody, olej, sůl, rozmarýn a česnek. Přivedeme k mírnému varu. Směs slijeme do střední misky. Do malé misky s teplou vodou rozdrobíme droždí a po 5 minutách je rozměklé rozmícháme s vodou. Nemusíme čekat, až nám vyběhne kvásek, proto nepřidáváme žádný cukr. Droždí přidáme do směsi rajčatové šťávy a koření, Postupně přimícháváme mouku a jednou rukou těsto průběžně hněteme. Až bude těsto kompaktní a bude se lepit, přimícháme sušená rajčata. Posypeme pracovní desku moukou a těsto na ní vyklopíme. Minutu ještě hněteme a pak necháme 10 minut odpočinout.

Nastává druhá fáze hnětení. Znovu posypeme pracovní desku moukou a hněteme dokud těsto nebude vláčné a hladké, trvá to tak 5 minut. Pak těsto vyklopíme do mísy vytřené olivovým olejem. Těsto v oleji obalíme, zakryjeme folií nebo utěrkou a na teplém místě necháte asi 20 minut odpočinout a a zvětšit svůj objem. Mezitím si připravíme formu či zapékací mísu, případně plech na pečení vyložený pečícím papírem nebo silikovou podložkou. Troubu předehřejeme na 190 °C. Těsto vyndáme z mísy, uděláme z něj válec a vložíme do formy, zapékací mísy či na plech, kde ho dotvarujeme do formy, jakou potřebujeme nebo chceme

Pečeme 40 – 50 minut. V polovině pečení posypeme slunečnicovými semínky a necháme chléb dopéct.Hotový chléb by měl při poklepání na něj vydávat dutý zvuk. Vyndáme z trouby, vyklopíme a necháme úplně vychladnout.  Doba přípravy 30 minut, tepelná úprava 50 minut.

KOLIK SE VÁS NAJÍ?

Podle hladu, zhruba 12 plátků

KOLIK ŽIVIN PŘIJMETE?

V jednom plátku: Energie – 95 kcal, Bílkoviny –3 gr, Sacharidy – 18 gr, Tuk –  1 gr (z toho 0 gr nasycených), Vláknina – 3 gr.

TIPY:

- Upečením chleba dosáhneme spojenectví vitaminů A, B, C, E, lykopenu  a minerálních látek vápníku, fosforu, fluoru, železa a hořčíku pro detoxikaci organismu, posílení imunity, podporu  krvetvorby, snižování hladiny cholesterolu a ochraně před vznikem aterosklerózy.  Radost z konzumace bude mít i naše pokožka, vlasy a nehty.

- Žitná mouka obsahuje velmi malé množství lepku, a proto také těsto z žitné mouky obtížně kyne. Obsahuje velké množství vlákniny, ale také vitaminů E, B a minerální látky vápník, fosfor, fluor, železo a hořčík. Pozitivně ovlivňuje imunitu.

- Bílá mouka ve zdravé výživě nemůže konkurovat celozrnné, která vzniká namletím celého zrna, a proto má větší obsah vitaminů a vlákniny. Kromě škrobu a bílkovin obsahuje také tuk, minerální látky, stopové prvky a vitamíny. Navíc v ní obsažená vláknina se postará o to, aby se tyto látky uvolňovaly postupně a tím i rovnoměrně a delší dobu jimi bylo tělo zásobováno. Tato vláknina na sebe také váže i škodlivé látky, které ve naší stravě přijmeme, nebo jsou produktem trávení a mohly by ohrozit naše zdraví.

- Klíček obsahuje přírodní oleje, které postupně žluknou. Proces žluknutí se urychluje nevhodným uskladněním. A protože vám část mouky po upečení chleba zbude, počítejte s tím, že je třeba ji co nejrychleji spotřebovat. Pokud totiž mouku skladujeme na světle a při vyšší teplotě, dochází nejen k rychlejšímu žluknutí, ale také ke ztrátě enzymů a vitaminů. Proto celozrnnou mouku skladujeme nejlépe při teplotě okolo 15 °C, v temnu a vždy hlídáme datum spotřeby.

- Lykopen, který je obsažený v rajčatech, patří mezi karotenoidy a jednoduše řečeno je to červené barvivo obsažené v některých červeně zabarvených plodech. Patří mezi účinné antioxidanty, z karotenoidů jeden z nejúčinnějších. Působí proti volných radikálům, které likviduje, a má tak vliv na regeneraci pro sportovce po tréninku. Je účinný v prevenci rakoviny, především žaludku a prostaty i proti kardiovaskulárním onemocněním.

- Už vás slyším. K čemu mi jsou upečená rajčata v chlebu? Lykopen se lépe vstřebává po tepelné úpravě, takže zdravé jsou i právě o rajčatové omáčky a kvalitní kečupy. U kečupů je třeba dávat pozor na obsah přidaného cukru a dalších dochudovadel.

- Stoprocentně vyzrálá rajčata jsou nejlepší nejen chuťově, ale i obsahem zdraví prospěšných látek. A to i v případě, že je budeme uchovávat na zimu – konzervovat, sušit nebo mrazit. Dokážeme je pak jíst hlavně v rajské polévce, omáčce nebo jako kečup či v sušené formě.

- Víte, čím je výjimečný rozmarýn? Jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Přitom příznivě  ovlivňuje zdravotní stav, uklidňuje a odstraňuje nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní  oběh a odstraňuje pocit chladu v končetinách.  Pomáhá při migréně a bolestech hlavy (společně s květem lípy), pokud tato bolest není způsobena vysokým krevním tlakem. Povzbuzuje jedince s nízkou energií, ať už je to zapříčiněno nízkým krevním tlakem, nechutenstvím, špatným trávením nebo dlouhodobou nemocí.

- Řekové a Římané považovali rozmarýn za nositele štěstí a jako ochranu před zlými duchy. Studenti v době vyučování nosili na hlavě věnečky z větviček rozmarýnu a věřili že jim zlepšuje paměť.

- Rozmarýn se nesmí používat v těhotenství, (dráždí svalovinu dělohy) a při vysokém krevním tlaku. Není vhodný ani pro malé děti do pěti let, kojící ženy a osoby trpící epilepsií. Celkově je třeba konzumovat rozmarýn s mírou, ve vyšších dávkách a koncentracích může být i jedovatý.

BONUSOVÁ VARIANTA  pro ty, co mají rádi křupavé kůrčičky a patky.

Vynechte v postupu druhou fázi hnětení a těsto rozdělte do malých zapékacích misek, které si předem vymažete olivovým olejem.  Získáte krásné kůrčičky a patky. Do těsta vmíchejte nakrájené černé olivy, případně pro chuť a vyšší zvýšení obsahu draslíku nadrobno pokrájené sušené meruňky. Vynechat můžete slunečnicová semínka na povrch bochánků v miskách.

Dobrou chuť, dobrou náladu a dobrou energii