30. 10. 2017

NENÍ VÝVAR JAKO VÝVAR

Fitální podzimní vaření II – Čarujeme se zeleninou – Díl 13.

NENÍ VÝVAR JAKO VÝVAR. Fitální podzimní vaření pokračuje ve znamení vývaru, který si hravě uděláme do zásoby. Posilňující zázrak pro zimu má své jméno. Domácí zeleninový vývar je zdravým a chutným základem různých polévek, dušených pokrmů a omáček. Zeleninový vývar je něco, co je třeba mít pořád po ruce. A pečení dodává zelenině, a tím i vývaru, plnou chuť. Výběr zeleniny do vývaru je víceméně individuální, dnešní spojenectví můžete nahradit jiným, a nikdy neuděláte špatně.

VÝVAR S PEČENOU ZELENINOU

CO BUDETE POTŘEBOVAT?

2 lžíce olivového oleje

3 velké mrkve

2 oloupané středně velké pastináky

1 velký kedluben

2 cibule nakrájené na osminky

2 celerové natě s listy

4 rozpůlené neloupané stroužky česneku

3 masitá rozpůlená rajčata

8 hrnků vody

6 snítek petržele

3 tenké plátky zázvoru

1 lžička soli

¾ lžičky rozemnutého sušeného rozmarýnu

1 větvička čerstvého rozmarýnu


JAK TO UDĚLÁTE?

Předehřejete troubu na 190 stupňů. Olej vlijete do menšího pekáčku. Vložíme do něj mrkev, pastinák, cibuli, celer a česnek. Promícháme zeleninu s olejem. Zhruba 30 minut pečeme.¨Až se začne zelenina zabarvovat, pekáč vyndáme a seškrábeme všechny připečené zbytky ze dna pekáče. Zeleninu vysypeme do velkého hrnce. Přidáme rajčata, vodu, petržel, zázvor sůl a rozmarýn. Nastavíme vysokou teplotu, přivedeme k varu, pak teplotu snížíme a přiklopíme tak, aby mohla unikat pára. Zvolna vaříme, dokud nebude zelenina úplně měkká a vývar provoněný. Zhruba asi 1 hodinu. Vývar scedíme do velké mísy, do cedníku použijeme plátýnko nebo filtrační papír, aby byl vývar čirý a necháme vychladnout. Po vychladnutí nalijeme do menších uzavíratelných sklenic a skladujeme v lednici maximálně týden. Nebo ho můžete zamrazit.

KOLIK SE VÁS NAJÍ?

6 porcí (pokud děláte vývar do zásoby, je třeba použít malou násobilku)

KOLIK ŽIVIN PŘIJMETE?

Na jednu porci: Energie – 25 kcal, Bílkoviny –0,3 gr, Sacharidy – 0,5 gr, Tuk –  1,5 gr (z toho 0,1 gr nasycených)

TIPY

- Před použitím zeleninu důkladně očistíme, i když některou loupáme.


- Zeleninu vaříme asi jednu hodinu, jinak by mohl vývar zhořknout.

- Má-li být vývar silnější, scedíme jej a vaříme bez zeleniny ještě asi 30 minut, aby se voda částečně odpařila.

- Výběr zeleniny do vývaru je velmi individuální. Neměly by se ale používat hodně aromatické druhy jako květák, brokolice, chřest nebo růžičková kapusta.


- Pokud vývar zmrazíme, vydrží až šest měsíců. Některé chutě se ale při mražení vytrácení, proto můžeme při ohřívání přidat čerstvé bylinky a koření.


- Nemáte čas nebo chuť zeleninu předpékat? Pak je tato vařená varianta právě pro Vás. Je to jen trochu na škodu chuti, nikoli zdraví. Zeleninu podle chuti smícháte ve velkém hrnci. V tomto případě nezapomeňte přidat 1 hrnek římského salátu, česnek, bobkový list a tymián.  Vývar dostane výraznější chuť. Přidáte vodu a na středním plameni přivedete do varu. Pokud je to třeba sbíráte pěnu z povrchu vývaru. V případě nepečené zeleniny je to třeba téměř vždy. Takže se nabízí otázka, co je vlastně pracnější? Když se podaří sebrat všechnu pěnu, přiklopíme a vaříme na zvolna asi 1 hodinu. Opět procedíme.

- Věděli jste, že si z některých druhů zeleniny, kterou obsahuje vývar, můžete udělat také týdenní léčebnou kůru? Například kedlubnová kůra během pracovního týdne a o víkendu povzbudí metabolismus. Kedlubny můžete nastrouhat na salát, podusit na přílohu nebo kedlubnové zelí, případně z nich samotných udělat polévku

- Proč jí podstoupit? Kedlubny svým složením jsou důležité pro biosyntézu bílkovin v průběhu dne, metabolismus energie, zdravou koncentraci hormonů a silný imunitní systém.  Draslík obsažený v kedlubně je důležitou balanční látkou proti naší často překyselené a nadměrně moučné stravě.

Dobrou chuť, dobrou náladu a dobrou energii